* معرفی رشته

رشته صفحه‌آرایی یکی از رشته‌های زمینه هنر از شاخه کاردانش است که موضوع آن ایجاد روابط مناسب و موزون بصری در عناصر نوشتاری و تصویری و فضای خالی در فضار مورد نظر است.

این رشته علاوه بر داشتن دروس عمومی و پایه، دارای دروس مهارتی متنوعی است و فراگیران، اصول و مبانی لازم جهت صفحه آرایی کتاب و مجلسه را کسب می‌کنند.

* سطح آموزشی مهارت‌ها

امروزه، صفحه‌آرایی با وجود امکانات فراوان نشر رومیزی و گسترش فراوان ارتباطات، دوره جدیدی از رشد و تکامل خود را آغاز کرده است و روز به روز اهمیت این شاخه‌ گرافیک بیشتر آشکار می‌شود.

هنرجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند به توانمندی‌های زیر می‌رسند:

1ـ آشنایی عمومی با رایانه

2ـ توانایی کار با نرم افزارهای تایپ

3ـ طراحی گرافیک سیاه و سفید

4ـ طراحی گرافیک رنگی

5ـ صفحه‌آرایی کتاب و مجله

* آینده تحصیلی و شغلی

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به صورت فردی یا گروهی و یا خود اشتغالی به بازار کار راه یافته و در موارد زیر به انجام فعالیت اقتصادی بپردازند:

1ـ فعالیت در مؤسسات انتشاراتی کتاب‌های کودک و نوجوان مجلات روزنامه‌ها

2ـ فعالیت در شرکت‌های تبلیغاتی و تلویزیونی و مؤسسات طراحی

3ـ همکاری در تهیه و تولید نرم افزارهای چند رسانه‌ای

4ـ فعالیت در رسانه‌های خبری

هدف از طراحی رشته‌های کاردانش تامین نیاز بازار کار و نیروی کار ماهر است و فارغ‌التحصیلان این رشته مستقیماً وارد بازار کار می‌شوند اما اگر دانش‌آموختگان این رشته تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند پس از اخذ دیپلم حرفه‌ای می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و علمی و کاربردی در رشته‌های گرافیک، نقاشی، عکاسی، چاپ و نشر هنرهای تجسمی، چاپ و نشر و ... ادامه تحصیل بدهند.

* ساعت آموزش

رشته «صفحه آرایی» دارای 105 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 54 ساعت شایستگی‌های فنی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «کاربر رایانه متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «طراحی گرافیکی سیاه و سفید متشکل از یک واحد نظری و 3 واحد عملی» و «تایپ رایانه‌ای متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «طراحی گرافیکی رنگی متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «کتاب و صفحه‌آرایی متشکل از 8 واحد نظری و 20 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.